You buy 6 apples for $2.70. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price t and the number of apple

Question

You buy 6 apples for $2.70. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price t and the number of apples a you buy.

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-14T03:41:41+00:00

    Each Apple is worth 2.70. We’ll use C as total cost, and a for number of apples.
    C = 2.7(a)
    We add 2.7 to the cost for every Apple, but multiplication is also repeated addition at its basics, so this is the simpler answer.

    0
    2021-10-14T03:42:08+00:00

    Answer:

    t = 6 a

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse
Browse