Which is the better deal – an 8 oz package of pretzels for $1.92 or a 12 oz package of pretzels for $2.64?

Question

Which is the better deal – an 8 oz package of pretzels for $1.92 or a 12 oz package of pretzels for $2.64?

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-14T23:54:11+00:00

    The 12 oz is a better deal because only one pretzel cause $0.22 and there are more pretzels in the package than 8 oz which is $0.24 per pretzel

    0
    2021-10-14T23:54:13+00:00

    the 8oz one would be $0.24 per ounce and the 12 oz package would be $0.22 per ounce. The 12 oz package is a better option.

Leave an answer

Browse
Browse