Option A: $4 for 16 ounces of turkey Option B: y = 0.22x, where y is the cost and x is the number of ounces of turkey

Question

Option A: $4 for 16 ounces of turkey Option B: y = 0.22x, where y is the cost and x is the number of ounces of turkey

0

Answers ( No )

    0
    2021-11-26T08:33:18+00:00

    There is no defined question so I’m just going to try my best.
    If you are looking for which is a better deal between $4 for 16 and y=0.22x then the answer would be y=0.22x
    If you place 16 ounces for “x” in the expression y=0.22x then the cost of the turkey or “y” would be $3.52

    0
    2021-11-26T08:33:36+00:00

    Answer:

    Option (B)

    Step-by-step explanation:

    because twenty-two cents per ounce is less than twenty-five cents per ounce.

Leave an answer

Browse
Browse