One bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. How much cheaper is the cheapest shampoo?

Question

One bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. How much cheaper is the cheapest shampoo?

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-04T11:15:53+00:00

    1) $6 for 8 ounces

    Value per ounce = 6/8 = 0.75

    You are paying $0.75 per ounce of shampoo.

    2) $4 for 5

    Value per ounce = 4/5 = 0.80

    You are paying $0.80 per ounce of shampoo.

    Comparing both value per ounce: (0.75 < 0.80)

    You are paying more when using second bottle.

    Bottle one is cheaper.

    0.80 – 0.75 = 0.05

    You are paying $0.05 more for bottle two.

Leave an answer

Browse
Browse