Now Karen must decide which color of sprinkles to use: Pink Sprinkles A 2-lb bag costs $6.40. Blue Sprinkles A 4-oz bag costs $1.0

Question

Now Karen must decide which color of sprinkles to use: Pink Sprinkles A 2-lb bag costs $6.40. Blue Sprinkles A 4-oz bag costs $1.00 Green Sprinkles A 1-lb, 8-oz bag costs $4.20. Based on the unit price, which color of sprinkles should Karen buy? Show your work and justify your response.

0

Answers ( No )

    0
    2021-11-25T23:11:45+00:00

    Pink: 2lbs = $6.40
    Blue: 4-oz = $1.00
    Green 1lb 8oz = $4.20

    Pink = $3.20 per pound
    Blue = (4 oz = 1/4 a pound) $4.00 per pound
    Green = (8 oz = 1/2 a pound)(1lb 8 oz = 150% = 1 price + 1/2 of that price to equal $4.20) $2.80 per pound ($2.80 plus 1/2 of $2.80 ($1.40) = $4.20)

    Karen should buy the GREEN sprinkles because it costs the least ($2.80) per pound, whereas blue costs $4.00 per pound, and pink costs $3.20 per pound.

Leave an answer

Browse
Browse