Luis bought two pieces of wax to make candles. One piece weighed 3.49 kg, and the other weighed 4.71 kg. If wax costs $1.80 per kg, how much

Question

Luis bought two pieces of wax to make candles. One piece weighed 3.49 kg, and the other weighed 4.71 kg. If wax costs $1.80 per kg, how much did Luis spend altogether?

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-19T05:16:17+00:00

    (3.49+4.71)1.80=cost

    (8.2)1.80=cost

    14.76=cost

    Luis spends $14.76 all together  

Leave an answer

Browse
Browse