Keith bought a soft drink for 3 dollars and 5 candy bars. He spent a total of 13 dollars. How much did each candy bar cost?

Question

Keith bought a soft drink for 3 dollars and 5 candy bars. He spent a total of 13 dollars. How much did each candy bar cost?

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-10T17:41:00+00:00

    Let x= cost of each candy bar

    13= 3 + 5x

    Subtract 3 from each side

    10=5x Divide by 5 on both sides

    x=2

    Each candy bar costs $2

    0
    2021-09-10T17:41:27+00:00

    2 dollars per candy bar. the reason y is because 13-3=10 then divide 10 by 5 gets you two

Leave an answer

Browse
Browse