katelyn bought 5.68 pounds of peaches. the peaches were on sale for 1.49 a pound. how much did lately spend on peaches

Question

katelyn bought 5.68 pounds of peaches. the peaches were on sale for 1.49 a pound. how much did lately spend on peaches

in progress 0
Charlie 4 months 2022-01-24T00:41:30+00:00 2 Answers 0

Answers ( No )

    0
    2022-01-24T00:42:41+00:00

    Hello There!

    Simply multiply:

    1.49 x 5.68 = 8.4632

    She spent $8.46

    Hope This Helps You!
    Good Luck 🙂 

    – Hannah ❤

    0
    2022-01-24T00:43:13+00:00

    So Katelyn bought 5.68 pounds of peaches. And one pound of peaches cost $1.49. So that would mean that we would have to multiply the pounds of peaches she bought, with how much each pound costs. 5.68 × 1.49 = ?

    Once you multiply these two decimals, you would get 8.4632. So she spent $8.4632 on 5.68 pounds of peaches. You would multiply the two decimals to find how much she spent in all.

Leave an answer

Browse
Browse

45:5+9-9*14:3-1*12 = ? ( )