Justine paid $1.16 for 2 pounds of bananas. Dave bought 2.5 pounds of bananas at the same price that Justine paid. What was the total amount

Question

Justine paid $1.16 for 2 pounds of bananas. Dave bought 2.5 pounds of bananas at the same price that Justine paid. What was the total amount that Dave paid for his bananas

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-09T16:24:23+00:00

    1.16/2=0.58 so it was 0.58 per lb. and 0.58*2.5=1.45. the answer is $1.45

Leave an answer

Browse
Browse