Jon makes a mix of salad that cost $15 using as much apples that cost $4/kg as oranges that cost $6/kg. How much of each fruit is in the sal

Question

Jon makes a mix of salad that cost $15 using as much apples that cost $4/kg as oranges that cost $6/kg. How much of each fruit is in the salad?

0

Answers ( No )

    0
    2021-11-23T18:42:24+00:00

    let
     x = number of apples.
     y = number of oranges.
     we have to write the following equation to represent the problem:
     4x + 6y = 15
     To satisfy the equation, Jon must have used
     x = 2.25
     y = 1
     Substituting
     4 (2.25) +6 (1) = 15
     9 + 6 = 15
     answer
     Jhon used 2.25kg of apple and 1kg of orange to make the salad.
     Note: Since the problem does not have any other restrictions, there may be several apple and orange combinations that cost $ 15 per salad.

    0
    2021-11-23T18:42:47+00:00

    Jon used 1.5 kg of apples and 1.5 kg of oranges.

    If 1 kg of apples cost $4, then 1.5 kg will cost $6. If 1 kg of oranges costs $6, then 1.5 kg of oranges will cost $9.

    $6 + $ 9 is equal to $15 which is the total Jon spent.

Leave an answer

Browse
Browse