Jellybeans cost $0.80 per pound. Howard buys 4.5 pounds of jellybeans for himself and 1 pound for his friend. What is the total cost of the

Question

Jellybeans cost $0.80 per pound. Howard buys 4.5 pounds of jellybeans for himself and 1 pound for his friend. What is the total cost of the jellybeans Howard buys?

0

Answers ( No )

    0
    2021-11-25T23:02:50+00:00

    $0.80 = 1 pound
    5.5 pounds in total
    5.5x$0.80= $4.40

    brainliest answer ?

    0
    2021-11-25T23:02:52+00:00

    What is the total cost of the jellybeans Howard buys?

    (4.5 + 1) x $ 0.80 =

    = 5.5 x $ 0.80

    = $ 4.4

Leave an answer

Browse
Browse