Jane has $7.50 to spend in the candy store. She likes lollipops and gumballs. Each lollipop costs $2.75, and each gumball costs $0.50. If Ja

Question

Jane has $7.50 to spend in the candy store. She likes lollipops and gumballs. Each lollipop costs $2.75, and each gumball costs $0.50. If Jane decides to buy 1 lollipop, then what is the greatest number of gumballs Jane can buy?

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-15T01:28:21+00:00

    Answer:

    9 Gumballs

    Step-by-step explanation:

    If Jane has $7.50 to spend, and she wants to spend $2.75 for one lollipop,

    7.50- 2.75= 4.75

    Each gumball costs $0.50.

    4.75/0.50= 9 gumballs with $0.25 left over.

    Hope this helped!

Leave an answer

Browse
Browse