Jack is going apple picking. Each basket can hold 2.5 pounds of apples. He picks 7 baskets of apples. A pound of apples costs $3.50. How muc

Question

Jack is going apple picking. Each basket can hold 2.5 pounds of apples. He picks 7 baskets of apples. A pound of apples costs $3.50. How much money did he spend ?

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-14T23:29:58+00:00

    Answer:

    $61.25

    Step-by-step explanation:

    3.5*2.5=8.75

    8.75*7=61.25

Leave an answer

Browse
Browse