If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25 how much world 1 lb. of candy cost?

Question

If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25 how much world 1 lb. of candy cost?

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-04T12:52:06+00:00

    $ 20.25 divided by 3 3/4 lbs

    change 3 3/4 to a decimal  = 3.75

    $20.25 / 3.75 lbs

    $5.40 per pound

    so 1 pound of candy costs $5.40

    Answer: $5.40

Leave an answer

Browse
Browse