If 2 apples cost $1.50 how much would 8 apples cost? How much would 62 apples cost? And how many apples can you buy with $18.00

Question

If 2 apples cost $1.50 how much would 8 apples cost? How much would 62 apples cost? And how many apples can you buy with $18.00

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-19T05:51:29+00:00

    Hi there!

    In order to find your answers, you’ll need to use the cross product method:

    First question:

    2 apples → $1.50

    8 apples → $x

    (1.50 × 8) ÷ 2 = $x

    12 ÷ 2 = $x

    6 = $x

    Your first answer is: 8 apples cost $6.

    Second question:

    2 apples → $1.50

    x apples → $18

    (2 × 18) ÷ 1.50 = x apples

    36 ÷ 1.50 = x apples

    24 = x apples

    Your second answer is: You can buy 24 apples with $18.

    There you go! I really hope this helped, if there’s anything just let me know! 🙂

Leave an answer

Browse
Browse