I would solve this but I am lazy so I will give brainliest Sophie bought 23 cans of cat food for x dollars. Write an expre

Question

I would solve this but I am lazy so I will give brainliest

Sophie bought 23 cans of cat food for x dollars. Write an expression to show the cost of one can of cat food.

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-14T19:22:41+00:00

    y = x/23 for the cost of one can.

    0
    2021-09-14T19:23:18+00:00

    SOLUTION:

    $x = 23 cans of cat food

    x / 23 = 1 can of cat food

    Hope this helps! <3

Leave an answer

Browse
Browse