i had $25 and i bought 3 boxes of granola bars. i can home with $4. how much does each box of granola bars cost? 8.25 7

Question

i had $25 and i bought 3 boxes of granola bars. i can home with $4. how much does each box of granola bars cost?

8.25
7
8
7.50

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-13T21:47:38+00:00

    Total money minus money left equals money spent. Then divide money spent by the 3 granola bars to determine the price per bar.

    $25-$4= $21 money spent

    $21/3= $7 per bar

    Hope this helps! 🙂

    0
    2021-10-13T21:48:17+00:00

    $25 – $4 = $21
    You spent $21 on 3 boxes of granola bars.

    3 boxes = $21
    1 box = $21 ÷ 3 = $7

    One box of granola bar costs $7.

Leave an answer

Browse
Browse