find the unit price for cheese that is sold in 12-ounce packages priced at $3.84

Question

find the unit price for cheese that is sold in 12-ounce packages priced at $3.84

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-11T04:14:25+00:00

    It says

    12-ounce package is sold at $3.84

    And we have to find the Unit price

    Unit price means the price of unit quantity

    which here will be 1 ounce , that is we have to find the price of 1-ounce package

    Now 12-ounce package is sold at $3.84

    to find the price of 1-ounce package we divide price by 12

    that is

    Unit price =  \frac{12}{3.84}=  3.125

    So unit price is $3.125 per 1-ounce package

    0
    2021-10-11T04:14:57+00:00

    3.84 / 12 = .32
    I believe that is right lol

Leave an answer

Browse
Browse