Explain how rates and unit rates are alike and how they are different? anything will work it just needs to be at least a couple sentences lo

Question

Explain how rates and unit rates are alike and how they are different? anything will work it just needs to be at least a couple sentences long i only have 10 min before next class! plz help 20pts

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-14T02:00:16+00:00

    A ratio is a comparison of two numbers or measurements. The numbers or measurements being compared are called the terms of the ratio. A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. The first term of the ratio is measured in cents; the second term in ounces. You can write this rate as 69¢/12 ounces or 69¢:12 ounces. Both expressions mean that you pay 69¢ “for every” 12 ounces of corn.

    Rates are used by people every day, such as when they work 40 hours a week or earn interest every year at a bank. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates

    0
    2021-10-14T02:00:39+00:00

    Unit Rates are the same in that you divide the cost by the amount to find out the cost for 1 unit of the item.  Unit rates are different in the fact they will frequently get vastly different answers because your starting with different things.  For example $1.50 for 30 items is $0.05 a unit,where 100 elephants in 4 enclosure is 25 elephants per enclosure.  One is a while number and when is a decimal.  

Leave an answer

Browse
Browse