Emilia spent $25 on four boxes of tulip bulbs to plant in her garden. If she spent the same amount for each box of bulbs, how much did Emili

Question

Emilia spent $25 on four boxes of tulip bulbs to plant in her garden. If she spent the same amount for each box of bulbs, how much did Emilia spend on each box?

0

Answers ( No )

  1. Charlotte
    0
    2021-09-06T09:27:48+00:00

    She spent $6.25 on each box

    25 divided by 4

    0
    2021-09-06T09:28:17+00:00

    She spent a total of $25 dollars on 4 boxes. To find the amount of money she spent on only 1 box is simple.

    $25 for 4 boxes
    ÷4
    $6.25 for 1 box

Leave an answer

Browse
Browse