Charlie bought a 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges?

Question

Charlie bought a 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges?

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-06T05:26:07+00:00

    Charlie bought 2.5 lb/pounds of oranges for a total of $3.75

    One pound of oranges equals to $1.50

Leave an answer

Browse
Browse