Calvin paid $1.79$1.79 per pound of beans both times that he went shopping for supplies for a chili cook-off. He bought 4.054.05 pounds of b

Question

Calvin paid $1.79$1.79 per pound of beans both times that he went shopping for supplies for a chili cook-off. He bought 4.054.05 pounds of beans the first time and 2.782.78 pounds the second time. Which expression shows the total cost in dollars of the beans he bought?

Explain and if I can I will make your brainlist if your answer is correct:)

0

Answers ( No )

    0
    2022-01-11T20:22:31+00:00

    Answer:

    The total cost is represented by 1.79(4.05+2.78)

    Step-by-step explanation:

    We have been given-

    Calvin paid $1.79 per pound of beans both times that he went shopping. This is a constant value.

    He bought 4.05 pounds of beans the first time and  2.78 pounds the second time.

    So, the total cost in dollars of the beans he bought is represented by:

    1.79(4.05+2.78)

    This is because the standard rate is $1.79 per pound.

    No mater how many pounds you buy, you will have to multiply that with standard  rate of $1.79.

    0
    2022-01-11T20:22:39+00:00

    1.79(4.05 + 2.78) is the answer i had this question and this is the right answer I hope it helps 

Leave an answer

Browse
Browse