Adventure Play sells an mp3 player for $18.00 and charges $3.25 per song. King Music sells a player for $23.00 and charges $2.00 per song. F

Question

Adventure Play sells an mp3 player for $18.00 and charges $3.25 per song. King Music sells a player for $23.00 and charges $2.00 per song. For how many songs will the cost be the same?

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-10T16:34:45+00:00

    Answer: 4

    Explanation:

    Translate the english language to mathematical (algebraic) language.

    This implies to define the variables and translates the statements into equations.

    1) Adventure
    Play sells an mp3 player for $18.00 and charges $3.25 per song.

    Cost = price of the mp3 player + price each song * number of songs

    Variables:

    number of songs: n
    price each son: $3.25
    price of the mp3 player: $ 18.00
    Cost: c(n), this means that the cost is a function of n.

    c(n) = 18 + 3.25n

    2) King
    Music sells a player for $23.00 and charges $2.00 per song. For how many
    songs will the cost be the same?

    Using the same procedure used for Adventure Play case:

    c(n) = 23 + 2n

    3) Equal cost =>

    18 + 3.25n = 23 + 2n

    => 3.25n – 2n = 23 – 18
    => 1.25n = 5
    => n = 5 / 1.25
    => n = 4

    Answer: the cost will be the same for 4 songs.

    0
    2021-09-10T16:34:48+00:00

    Answer:

    4 songs

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse
Browse