A sign at grocery store read 4 apples for $0.82 what would be the cost per Apple

Question

A sign at grocery store read 4 apples for $0.82 what would be the cost per Apple

0

Answers ( No )

  1. Charlotte

    The cost of 1 apple would be 21 cents because .82 divided by 4 is .205 and 205 needs to be rounded to the nearest hundredth since you can’t give half of a penny. So the final answer is 21.

  2. Charlotte
    0
    2021-09-08T21:09:39+00:00

    $.82/4 apples

    $.21 per apple

Leave an answer

Browse
Browse