A recipe for peanut butter requires 12 pounds of butter and 10 pounds of peanuts. a pound of peanuts costs four times as much as a pound of

Question

A recipe for peanut butter requires 12 pounds of butter and 10 pounds of peanuts. a pound of peanuts costs four times as much as a pound of butter. if the total cost of the batch of peanut butter is $91, how much does one pound of butter cost?

0

Answers ( No )

    0
    2021-10-13T21:13:10+00:00

    Let a pound of butter cost $x

    butter = x
    peanut = 4x

    12x + 10(4x) = 91
    12x + 40x = 91
    52x = 91
    x = $1.75

    x = $1.75

    One pound of butter cost $1.75

Leave an answer

Browse
Browse