A package of pencils cost $6.25 per set at an office supply store. Which equation can be used to determine the price, P, of n sets of these

Question

A package of pencils cost $6.25 per set at an office supply store. Which equation can be used to determine the price, P, of n sets of these pencils? n = 6.25P P = 6.25n n equals 6.25 over P P equals 6.25 over n

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-14T20:26:44+00:00

    To solve, it would be 6.25n. That eliminates both 6n25 over P, P equals 6.25 over n, and n=6.25P, leaving P=6.25n as the answer.

    0
    2021-09-14T20:26:59+00:00

    Answer:

    P = 6.25n

    Step-by-step explanation:

    The problem says that each set costs $6.25, and n refers to sets of pencils.

    So, we know that “per” refers to multiplication, because if each set of pencil costs $6.25, then a n quantity of pencils will be the sum of $6.25 n times, which is the definition of multiplication. So, the equation that correctly determined the price is:

    P=6.25n

    The price is $6.25 per set of pencils, that is what this equation says.

    Therefore, the right answer is the second one.

Leave an answer

Browse
Browse