A mom bought her kids 3 cartons of milk for 1.25 and 6 doughnuts. The total cost was 6.90. Write an equation to determine the cost of a doug

Question

A mom bought her kids 3 cartons of milk for 1.25 and 6 doughnuts. The total cost was 6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-19T06:30:52+00:00

    well add the cost together then divide it by the number of doughnuts.

    So each doughnut should be like 1.40? close to that

Leave an answer

Browse
Browse