A box of 200 rubber bands costs $1.20. what is the unit price of the rubber bands?

Question

A box of 200 rubber bands costs $1.20. what is the unit price of the rubber bands?

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-19T07:35:32+00:00

    Answer:

    0.006 cents

    Step-by-step explanation:

    divide 1.20 with 200

    since a unit price is 1 of something

    so 1.20 divided by 200 = 0.006 cents.

    0.006 is your answer.

Leave an answer

Browse
Browse