6 erasers cost $6.60. Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

Question

6 erasers cost $6.60. Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

0

Answers ( No )

    0
    2021-11-26T11:47:59+00:00

    Answer with Step-by-step explanation:

    We are given that:

    6 erasers cost $6.60.

    We have to find:

    The cost of 3 erasers

    Cost of 6 erasers =$ 6.60

    Cost of 6/2 erasers= $6.60/2

    i.e. cost of 3 erasers= $3.30

    Equation which determine the cost of 3 erasers is:

    Cost of 6/2(=3) erasers= $6.60/2=$3.30

    0
    2021-11-26T11:48:25+00:00

    First 6.60 divided by 6 to find the unit rate. It is 1.10 dollars per eraser. You then do 1.10 times 3 which will get you 3.30 dollars for 3 erasers.

Leave an answer

Browse
Browse