4 spoons and 3 forks cost $15 4 spoons and 1 fork cost $13 how many do the forks cost?

Question

4 spoons and 3 forks cost $15 4 spoons and 1 fork cost $13 how many do the forks cost?

0

Answers ( No )

    0
    2021-09-11T08:29:13+00:00

    Let’s say that s=spoons and f=forks. 

    According to this, we can say that:

    {4s+3f=15
    {4s+f=13

    This is a system. 

    We can then use elimination to solve and isolate the variable:
    (4s-3f=15)
    – (4s+f=13)

    We can then subtract and conclude that:
    -4f=2
    -f=1/2
    f=-1/2

Leave an answer

Browse
Browse